Speed Badminton to niemiecki wynalazek, który łączy najlepsze elementy badmintona, tenisa i squasha. Jako dyscyplina sportowa został zarejestrowany w 2002 roku.
Innowacyjne rozwiązania techniczne zastrzeżone pod nazwą Speedminton
®
dotyczą sprzętu używanego w tej grze. Dzięki odpowiedniej budowie lotka charakteryzuje się wysoką stabilnością na wietrze, a specjalnie skonstruowane lekkie rakiety z silnym naciągiem nadają jej prędkość do 290km/h.
Całkowitą nowością jest możliwość gry w ciemności przy zastosowaniu świecących lotek. Wielką zaletą speed badmintona jest pełna mobilność i uniwersalność terenowa. Nie potrzeba siatki, słupków, boiska, kortu. Grać można gdziekolwiek i kiedykolwiek – w parku, w hali, na plaży, na śniegu. Pole gry da się wyznaczyć niemal w każdym miejscu i na wiele sposobów: patykiem na piasku, kredą na asfalcie, taśmą na trawie lub plaży.
Speed badminton nie wymaga specjalnych umiejętności, jest łatwy jak kometka, dynamiczny jak tenis oraz szybki jak squash. Wszystko to sprawia, iż wyraźnie wzrasta popularność i masowość tej formy aktywności fizycznej na świecie.
Dla kogo?
Speed badminton to sport dla każdego, bez względu na wiek oraz poziom sprawności ruchowej. Jest wyjątkowo przyjazny i przystępny dla początkujących graczy, którzy bez większego trudu zdobywają podstawowe umiejętności. Rakiety są bardzo wytrzymałe, chociaż mają niewielką wagę i wymiary. Dzięki temu łatwo je utrzymać i bez użycia większej siły posłać lotkę na dużą odległość. Stosując lotki o odpowiedniej prędkości możemy skutecznie przystosować grę do własnych potrzeb. Nawet młodsze dzieci bez kłopotu opanowują grę w speed badmintona. Na bazie dotychczasowych doświadczeń jest on zalecany dla dzieci od 6-go roku życia. Nawet początkujący potrafią rozegrać pierwsze krótkie wymiany już po kilku minutach prób. Speed badminton dostarcza mnóstwo zabawy i ruchu, poprawia kondycję i koordynację ruchową, jest znakomitym elementem treningowym w innych dyscyplinach sportu.
Gdzie?
Grać można
na każdej nawierzchni, wewnątrz pomieszczeń oraz na zewnątrz, bez konieczności rozpinania siatki. Lotka została zaprojektowana pod kątem aktywności ruchowej na wolnym powietrzu. Jest cięższa i mniejsza niż lotki stosowane w badmintonie, łatwiej więc pokonuje opór wiatru. Jaskrawe kolory lotek oraz specjalnie zaprojektowane „świetliki” pozwalają na grę przy różnych warunkach oświetleniowych, nawet w nocy.
Pole gry bez trudu wyznacza się na ziemi za pomocą wstążek, jaskrawych znaczników lub kredy. Dzięki temu gra może odbywać się na dowolnej nawierzchni: trawiastej, asfaltowej, piaszczystej czy jakiejkolwiek innej.
Jak?
Podczas gry rekreacyjnej, korzystając ze znaczników "gecko", wystarczy wyznaczyć w dowolnej odległości bramki, do których gracze starają się wbić lotkę. Każdy z graczy broni swojej bramki, a jej szerokość wyznacza się według indywidualnych upodobań.
W trakcie rozgrywek o charakterze rywalizacji sportowej wyznacza się boisko do gry. Są to dwa kwadraty o boku 5,5m umieszczone w odległości dostosowanej do poziomu umiejętności graczy. Każdy gracz zajmuje jeden kwadrat i broni go, próbując jednocześnie wbić lotkę w pole przeciwnika.
|