PARTNERZY:

Speed Badminton Park
2012 - Relacja

Na targach FIT-EXPO 2010 zarówno profesjonaliści z obszaru kultury fizycznej jak i zwolennicy aktywnego wypoczynku, mogli zapoznać się z nowym sportem „made in Germany” – speed badmintonem.

Portal Speedbadminton.pl, przy współpracy z MTP, jako organizatorzy wydarzenia pod nazwą: „Speed Badminton Park 2012”  przygotowali dla wszystkich wystawców oraz gości targowych różnorodne formy aktywnego i biernego uczestnictwa w imprezach o charakterze sportowym i szkoleniowym.

Wydarzenie to bazowało na możliwościach jakie oferuje speed badminton – nowa dyscyplina sportu wymyślona i zarejestrowana w 2002 roku w Niemczech. Jest to ciekawa odmiana sportów rakietowych, którą cechuje pełna mobilność i uniwersalność terenowa, bowiem nie potrzeba siatki, słupków, boiska, kortu. Grać może każdy, gdziekolwiek i kiedykolwiek – w parku, w hali, na plaży, na śniegu. Pole gry da się wyznaczyć niemal wszędzie i na wiele sposobów: patykiem na piasku, kredą na asfalcie, taśmą na trawie lub plaży.
Walory i potencjał tego sportu docenili już specjaliści z obszaru kultury fizycznej. Poznańska AWF jako pierwsza w świecie od września 2011r. roku włączyła ten nowy sport nowy do programu studiów. Podobną decyzję podjęto we francuskiej Sorbonie, gdzie od października 2011r. tamtejsi studenci także mogą specjalizować się w tym zyskującym ogromną popularność sporcie.

W trakcie wystawy FIT-EXPO 2012, pod opieką instruktorów PZSB, korzystając ze sprzętu do gry, udostępnionego bezpłatnie przez Libo Koncept SBP, polskiego przedstawiciela firmy Speedminton GmbH, produkującej wszystko, co potrzebne do uprawiania speed badmintona, wystawcy i goście targowi chętnie poznawali tajniki nowej gry.
Z bezpłatnych treningów i pokazów skorzystali także studenci poznańskich uczelni, nauczyciele wychowania fizycznego, przedstawiciele ośrodków sporu i rekreacji oraz instruktorzy innych dyscyplin sportu. Wielu z nich uczestniczyło w warsztatach, będących podstawą do uzyskania certyfikatów animatora/instruktora speed badmintona.

Drugiego dnia targów, od wczesnych godzin rannych boiska przygotowane do gry zapełniły się fanami speed badmintona, którzy przyjechali do Poznania na międzynarodowy turniej III Wielkopolski Speedminton®Cup, zaliczany do rankingu ISBO (Międzynarodowej Federacji Speed Badminton). Turniej był szczególnie ważny dla tych zawodników, którzy wystartują na Mistrzostwach Europy rozgrywanych w dniach 15-16 czerwca w chorwackiej miejscowość Poreć. Zdobyte do tego terminu punkty rankingowe będą decydowały o tym czy trzeba grać w rundzie grupowej oraz potem o rozstawieniach w rozgrywkach z najlepszymi europejskimi zawodnikami.

Janka Karasek, Kasia Witwicka i Marta Sołtys, zawodniczki zajmujące czołowe miejsca w międzynarodowym rankingu, po ostatnich bardzo udanych występach w Portugalii i Francji, pojawiły się na starcie w Poznaniu i jak zwykle podzieliły między sobą miejsca na podium w kategorii open kobiet. Dużą niespodzianką było trzecie miejsce Magdaleny Brzóski, nauczycielki wychowania fizycznego w Zespole Szkół Łączności w Poznaniu.
Pani Magda od roku na zajęciach z młodzieżą wykorzystuje potencjał speed badmintona. Jej uczniowie skorzystali z okazji by sprawdzić nabyte w szkole umiejętności i wystartowali w kategoriach juniorskich. Przekonali się, że turnieje speed badmintona to znakomity sposób na aktywne spędzanie czasu wolnego, a przy okazji mogli poobserwować grę zawodników ze światowej czołówki. Jednak z aktualnym brązowym medalistą Mistrzostw Świata trudno było walczyć o zwycięstwo. Jakub Kosicki z Grodziska Wlkp. szlifuje formę na ME w Chorwacji i zdecydowanie wygrał w kategorii juniorów do lat 18-tu. Drugi był Ceranek Piotr z Poznania, a trzecie miejsce zajęli uczniowie ZSŁ: Nowicki Dawid i Nowicki Patryk.

Ciekawe mecze pełne emocji rozgrywały juniorki. Tutaj sensacją była  „ta mała Ewa”, jak o niej pieszczotliwie mówiły rywalki, czyli Ewa Garwolińska z UKS Mrzeżyno, normalnie startująca w kategorii juniorskiej do lat 14-tu. Bez tremy wygrywała set za setem ze starszymi od siebie zawodniczkami i ostatecznie zajęła drugie miejsce  przegrywając finał ze zwyciężczynią kategorii U18, Karoliną Pudelewicz z ZSŁ na ul. Przełajowej. Trzecie miejsce wywalczyły jej koleżanki ze szkoły: Bęcela Aleksandra i Konieczna Julia.

W kategorii open mężczyzn wygrał Mariusz Sawicki z Białegostoku, który w bardzo zaciętym meczu finałowy pokonał swego rywala Michała Woźniaka z Warszawy. Trzecie miejsce wywalczyli panowie Abramowski Tomasz z Poznania i Majchrzak Jerzy z Wrześnicy.
W Poznaniu rozegrano również kategorię mężczyzn powyżej 50-go roku życia. Zwyciężył prowadzący w rankingu w tej kategorii, Lech Garwoliński z Rogowa, który  wygrał emocjonujący pojedynek finałowy z Markiem Zboroniem z Poznania. Na trzecim miejscu na podium turniej zakończyli: Ceranek Piotr z Poznania oraz Brytyjczyk Bill Rees.

W niedzielę, ostatniego dnia targów, wystawcy i goście targowi mogli powalczyć w specjalnie dla nich zorganizowanym turnieju Fit-Expo Speedminton® Cup. Z możliwości tej chętnie skorzystali również uczniowie poznańskiego Zespołu Szkół Łączności, którzy po udziale w sobotnim międzynarodowym turnieju polubili rywalizację na „szybkie lotki”.
Zwycięzcą turnieju został uczeń ZSŁ Dawid Nowicki. Drugie miejsce zajął Kaczmarek Waldemar, a miejsce trzecie wywalczyli: Jóźwiak Jacek i Nowicki Patryk. Wszyscy otrzymali pamiątkowe medale i dyplomy.
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom i zapraszamy na kolejną edycję za rok.