TOUR SALON 2012


Organizatorzy:

Patronat medialny:

Sponsorzy:


Partnerzy:Speed Badminton Park TOUR SALON 2012 - RELACJA

Dzięki innowacyjnej inicjatywie dyrekcji Międzynarodowych Targów Poznańskich typowa wystawa targowa TOUR-SALON 2011 zyskała nowe oblicze i charakter. Wystawcy oraz goście targowi mieli możliwość uczestnictwa w sportowo-rekreacyjnej imprezie Speed Badminton Park przygotowanej przez firmę Libo Koncept - właściciela portalu Speedbadminton.pl, MTP oraz AWF Poznań, we współpracy z Polskim Zrzeszeniem Speed Badmintona. Wydarzenie to bazowało na możliwościach jakie oferuje speed badminton – nowa dyscyplina sportu wymyślona i zarejestrowana w 2002 roku w Niemczech.

Jest to ciekawa odmiana sportów operujących rakietkami, którą cechuje pełna mobilność i uniwersalność terenowa, bowiem nie potrzeba siatki, słupków, boiska, kortu. Grać może każdy, gdziekolwiek i kiedykolwiek – w parku, w hali, na plaży, na śniegu. Pole gry da się wyznaczyć niemal wszędzie i na wiele sposobów: patykiem na piasku, kredą na asfalcie, taśmą na trawie lub plaży.

Speed badminton idealnie nadaje się do wykorzystania jako nietuzinkowa, atrakcyjna, łatwa i dostępna dla wszystkich forma interaktywnej rozrywki, przy organizacji różnego rodzaju imprez. Można to było zaobserwować trakcie wystawy TOUR-SALON 2012, gdy część typowej  hali targowej nr 5 zamieniła się w oazę sportu i rekreacji. Pod opieką instruktorów PZSB, korzystając ze sprzętu do gry, udostępnionego bezpłatnie przez Libo Koncept SBP, polskiego przedstawiciela firmy Speedminton GmbH, produkującej wszystko, co potrzebne do uprawiania speed badmintona, wystawcy i goście targowi chętnie poznawali tajniki nowej gry.Z bezpłatnych treningów i pokazów skorzystali także studenci poznańskich uczelni, nauczyciele wychowania fizycznego, przedstawiciele ośrodków sporu i rekreacji oraz instruktorzy innych dyscyplin sportu. Wielu z nich uczestniczyło w warsztatach, będących podstawą do uzyskania certyfikatów animatora/instruktora speed badmintona.

Dla tych, którzy mieli ochotę na prawdziwą sportową rywalizację, 25 października, zorganizowano TOUR SALON Speedminton® Cup - otwarty turniej speed badmintona dla uczestników i gości targowych. Zwycięzcą turnieju został wystawca targowy z Czech Petr Pavelka, drugie miejsce wywalczyła jego koleżanka z firmy Jana Herecka, a trzecie miejsce na podium zajęli Zboroń Marek i Kaczmarek Waldemar. Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe ufundowane przez organizatorów.


W piątek 26 października rozegrano I Młodzieżowe Mistrzostwa Wielkopolski w speed badmintonie. Zgodnie z regulaminem Międzynarodowej Federacji Speed badmintona, walka o tytuły Mistrzów Wielkopolski wśród juniorów toczyła się w dwóch kategoriach wiekowych: do 14 i do 18 lat. Turniej zaliczony został do cyklu Grand Prix Speedminton®STARS Poland 2012, co oznacza, iż zawodnicy oprócz medali, dyplomów i nagród rzeczowych, mogli uzyskać punkty do klasyfikacji w ogólnopolskim rankingu. Dodatkowo każda reprezentowana w rozgrywkach szkoła lub klub, wzięła udział w losowaniu podstawowego szkolnego kompletu do gry w speed badmintona, złożonego z ośmiu rakiet, boisk i lotek, ufundowanego przez firmę Speedminton GmbH. Partnerem strategicznym zawodów była AWF Poznań. Medialnie patronowała rozgrywkom WTK oraz portal Epoznan.pl.Frekwencja w  zawodach znacznie przekroczyła oczekiwania organizatorów. Na starcie zameldowało się 36 uczestników z 6 placówek edukacyjnych i UKS-ów. To efekt wzrostu popularności tej dyscypliny wśród uczącej się młodzieży.

W Wielkopolsce prekursorami stosowania speed badmintona na lekcjach wf są pani Karolina Baranowska z ZSE w Poznaniu (jej podopieczna Patrycja Szymkowiak z Lubonia swój występ w Mistrzostwach Świata zakończyła na 1/8 finału)  oraz pani Anna Ledzianowska i pan Rafał Maluśki z ZSP w Grodzisku Wielkopolskim. To właśnie w Grodzisku Wlkp. swoją przygodę z „turbolotkami” zaczynał Jakub Kosicki,  brązowy medalista Mistrzostwa Świata z 2011 roku i tegoroczny zdobywca tytułu Wicemistrza  Europy.

Od dwóch lat w województwie systematycznie rośnie liczba szkół, gdzie gra się w speed badmintona. Przybywa miejsc, w których dzieci i młodzież maja okazję poznać ten sport. W obiektach OSiR w Dopiewie organizowano już kilka razy turnieje dla gimnazjalistów, a od września w Poznaniu rozpoczęły działalność „Szybciaki.pl” - speedbadmintonowe szkółki oferujące naukę gry i regularne treningi.

Dzięki zaangażowaniu nauczycieli i opiekunów w organizację zawodów, rozgrywki w poszczególnych kategoriach wiekowych udało się sprawnie przeprowadzić. Po zaciętej sportowej rywalizacji miejsca na podium podzielili między siebie reprezentanci  szkół z Ostrowa Wlkp., Targowej Górki, Poznania i Szczecina, jak poniżej:

Dziewczęta
U18 (do lat 18)
1. GIDASZEWSKA Hanna (Ostrów Wlkp.)
2. KUBIAK Paulina (OSTRÓW Wlkp.)
3. WICENCIAK Monika (OSTRÓW Wlkp.)
3. PATRYAS Zuzanna (Poznań)
U14 (do lat 14)
1. WRÓBLEWSKA Eliza (Poznań)
2. ROLNICKA Dominika (Poznań)
3. ZIELIŃSKA Aleksandra (Poznań)

Chłopcy
U18 (do lat 18)
1. IZBICKI Michał (Szczecin)
2. ORZECHOWSKI Jakub (Szczecin)
3. PRAJSNER Karol (Ostrów Wlkp.)
4. JÓŹWIAK Jacek (Poznan)
U14 (do lat 14)
1. ANDRZEJEWSKI Szymon (Targowa Górka)
2. WIŚNIEWSKI Szymon (Targowa Górka)
3. DRUMLAK Mateusz (Szczecin)
3. BIEDRZYCKI Jakub (Poznań)

Wszyscy zwycięzcy otrzymali pamiątkowe dyplomy, medale i nagrody rzeczowe. Wśród szkół uczestniczących w mistrzostwach wylosowano komplet szkolny do gry w speed badmintona, ufundowany przez Speedminton Polska. Szczęśliwcami byli uczniowie Zespołu Szkół Usługowych w Ostrowie Wlkp.Patronat medialny nad turniejem objęty został przez portal Epoznan.pl oraz telewizję WTK , której dziennikarze sportowi przygotowali obszerne relacje z rozgrywek. Przy organizacji zawodów pomagali wolontariusze, studenci AWF Poznań który był partnerem strategicznym imprezy.

Organizatorzy wydarzenia Speed Badminton Park serdecznie dziękują wszystkim, którzy przyczynili się do stworzenia profesjonalnej imprezy rekreacyjno-sportowej. Szczególne podziękowania dla Międzynarodowych Targów Poznańskich za innowacyjność pozwalającą łączyć różne formy wydarzeń, występujących zazwyczaj w izolacji, co prowadzi do zwiększenia ich atrakcyjności. Do portalu Epoznan.pl oraz telewizji WTK kierujemy podziękowania za profesjonalną obsługę medialną rozgrywek w  speed badmintonie. Jesteśmy wdzięczni za pomoc, której udzieliła na Akademia Wychowania Fizycznego w Poznaniu, oddelegowując do pomocy studentów wolontariuszy.


Dziękujemy i do zobaczenia za rok!


KUP SPRZĘT