Historia
Twórcą gry jest Bill Brandes. Postanowił on wymyślić sport rakietowy, który dawałby więcej adrenaliny, a jednocześnie był niezwykle prosty. Zmienił więc lotkę do badmintona na cięższą i bardziej aerodynamiczną, a zasady gry dopasował tak, by jak najbardziej podkręcić jej tempo. Zrezygnował także z używanej tradycyjnie w badmintonie siatki. W 2001 roku opracowano dodatkowo specjalne rakiety, lekkie ale z silnym naciągiem. Dzięki temu lotki mogły osiągać prędkość do 290km/h. Brandes początkowo nazwał grę "shuttleball", ale ostatecznie sport przemianowano na "speed badminton".
Od 2002 roku speed badminton jest w Niemczech (miejscu swoich narodzin) oficjalnie zarejestrowaną dyscypliną sportu i systematycznie powiększa się grono jego sympatyków. W 2003 roku w Niemczech, zarejestrowanych było już 6000 zawodników. Dziś liczba ta jest znacznie większa, a sport ma swoje oficjalne stowarzyszenia w 17 krajach na świecie.
Pierwsze mistrzostwa zorganizowano w 2005 roku w Berlinie. Później, każdego roku na Berliner Speedminton
®
Open spotykali się zawodnicy z całego świata. Turniej, który odbył się w listopadzie 2009 roku, był pierwszą największą miedzynarodową imprezą speed badmintonową. Do zawodów przystąpiły reprezentacje z wszystkich 17 krajów, w których działają stowarzyszenia speed badmintona. Wtedy także po raz pierwszy na międzynarodowych zawodach wystąpili Polacy.
Jesienią 2010 roku utworzono ISBTO - International Speed Badminton Tournament Organization, którego zadaniem jest prowadzenie światowego rankingu speed badmintona oraz koordynowanie turniejów zaliczanych do tego rankingu - organizowanych przez przedstawicieli w poszczególnych krajach. W kwietniu 2010 roku powstało Polskie Zrzeszenie Speed Badmintona (PZSB), które przy współpracy ze Speedbadminton.pl organizuje turnieje w Polsce i stara się rozpropagować tą niezwykłą dyscyplinę sportu w naszym kraju.
|